wtorek, 14 sierpnia 2012

Wyeliminujmy Błędy !!!

Kiedy zaczynamy ćwiczyć często sądzimy, że rezultaty przyjdą bardzo szybko. Mija miesiąc, potem drugi, i następny, i następny. Sylwetka nie wygląda tak dobrze, jak moglibyśmy sobie tego życzyć. Do tematu błędów, które zdarza nam się popełniać w treningowej rutynie trzeba ciągle i ciągle powracać. Dlaczego? Ponieważ często zapominamy o podstawowych zasadach dobrego treningu i nieustannie popełniamy drobne wykroczenia przeciwko zdrowiu i kondycji. Dlatego dzisiaj mam dla Was porcję rzeczy o których powinniśmy pamiętać.  


Czytaj opisu ćwiczeń, słuchaj co mówi do Ciebie prowadzący - wiele systemów ćwiczeń, wymagają skrupulatnego wykonywania sekwencji ruchów a przede wszystkim prawidłowego brania wdechów i wydechów. Jeśli patrzysz tylko na obrazek i próbujesz powtórzyć pozę, prawdopodobnie nie wyniesiesz z ćwiczenia żadnej korzyści. Ponadto, przysiady, pompki czy wymachy nóg wymagają zwykle precyzji ruchu i zachowania określonych kątów między kończynami i kończynami a podłogą – to warunek aby pracowały odpowiednie grupy mięśni. 


Czas na regeneracje - jeśli ćwiczysz zbyt dużo a odpoczywasz zbyt mało, to nie tylko nie dajesz organizmowi szans na regenerację, ale także stymulujesz produkcję hormonu stresu, kortyzolu. Jego wpływ na ciało jest bardzo niszczący, a na dodatek powoduje on gromadzenie tkanki tłuszczowej.
 


Nie popadaj w rutynę - masz stały od lat zestaw ćwiczeń, który pomógł jednej czy drugiej części ciała. Niestety, jest mała szansa, że te ćwiczenia jeszcze będą miały jakiś efekt. Idealnie jest co pół roku modyfikować gimnastyczną rutynę, aby zmuszać ciało do pracy w inny sposób. Jeśli skupiasz się tylko na brzuszkach, zrób przerwę na kilka miesięcy i zajmij się pupą i ramionami – im na pewno też przydadzą się ćwiczenia.


Wygodastrój jest jednym z ważniejszych elementów decydujących o jakości treningu, gdyż nic tak nie przeszkadza w ćwiczeniu jak źle dobrany strój. Za to dobrze dobrane buty do dyscypliny zminimalizują kontuzje.


Motywacja - by osiągnąć sukces należy ciężko trenować, trzymać się prawidłowej diety i rezygnować z różnych pokus. Aby to osiągnąć trzeba być osobą silnie zmotywowaną do pracy. Dlatego bardzo ważne jest by ustalić sobie cel ,który chcemy wywalczyć i trzymać się drogi do jego realizacji. Praca nad własnym ciałem wymaga wielkiego poświęcenia, a na efekty trzeba czekać długo. Właśnie dlatego trening przyczynia się do wytrenowania nie tylko ciała, ale też umysłu, poprawiając nasz upór w dążeniu do celu. Korzystne zmiany w wizerunku naszego ciała przyczyniają się do silnej motywacji do pracy, aby uzyskane wyniki były jeszcze lepsze! Dlatego warto raz na jakiś czas wejść na wagę czy zrobić sobie zdjęcie w samej bieliźnie, aby po miesiącu czy dwóch porównać sobie jak wyglądaliśmy wcześniej, a jak wyglądamy teraz. Zmiany muszą być widoczne, a kiedy je zaobserwujemy to dostaniemy dodatkowego 'kopa' do dalszej pracy.


Nie odpuszczaj - jeśli chcesz widzieć rezultaty, systematyczność jest elementem którego nie można ominąć. Niezależnie od celu jaki chcesz osiągnąć, czy chcesz zwiększyć masę mięśniową, czy też zmniejszyć wagę ciała, systematyczność staje się priorytetem. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, musisz trenować regularnie. Opuszczanie treningów przyczyni się tylko i wyłącznie do zmniejszenia rezultatów. Istnieje szczególna sytuacja, w której pożądane jest ominięcie jednego lub nawet kilku sesji ćwiczeniowych, mianowicie w sytuacji, kiedy czujesz, że twoje ciało nie zregenerowało się w pełni po wcześniejszych treningach.Nie dla innych - często zdarza się, że trenujemy chcąc podobać się partnerowi. Inni trenują by mieć piękne ciało, co niewątpliwie jest atutem w przypadku zamiłowania do przelotnych flirtów. Jest to błędne rozumowanie, które nie przyniesie w dłuższym okresie czasu nic dobrego. Partner rozstanie się z nami i cały plan mający na celu zaimponowanie mu zostanie zniweczony. Jeśli trenujesz, to rób to tylko i wyłącznie dla siebie.  

6 komentarzy:

 1. Wszystko prawda, zwłaszcza punkt drugi i trzeci!

  OdpowiedzUsuń
 2. tylko jak znaleźć zloty środek pomiędzy treningiem systematycznym a koniecznością regeneracji? :>

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie wygląda to tak, że mam jeden dzień przerwy w tygodniu a reszte dni nie ma zmiłuj.

   Usuń
 3. Najgorszy jest nagły przypływ motywacji i ogromny zapał, który kończy się ciastkiem;D
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie prosząc o cenne rady;)

  OdpowiedzUsuń